![]() |
Word blir blogg-integrerat
Om någon fortfarande tror att bloggfenomenet är något perifert och möjligen på utdöende:
"We've been working late into the nights and very late into our development schedule for Word 2007 and we have a special goody for all you bloggers in Beta 2 of Office 2007. That's right blog post authoring from Word."Relaterat på Blind Höna: Microsoft Workspaces: "Sooner than you think" (25 nov 2005) Permalänk | Andra som länkat hit (0) |
![]() |
16 maj 2006
|
Hej Bengt,
Du kan själv bestämma hur många rader som skall visar i redigeringsfönstret i Wordpress. Finns under Options/Writing. Ställ in den på 30 rader eller nåt så ser du vad du skriver - sex rader är ju som att skriva i en mobiltelefon!
Från: Gustav | Skickat vid: 9:48, 19 maj 2006Tack Gustav för detta tips.
Från: Bengt O. | Skickat vid: 10:18, 19 maj 2006Du är välkommen, som det heter på ärans och hjältarnas språk. Jag gör ju allt för att du ska lämna The Dark Side och gå över till åpensåskultens ljusa sida. (OBS - ironi)
Från: Gustav | Skickat vid: 11:20, 19 maj 2006På kornet | Korn av sanning | Guldkorn | Blind höna | Skrot och korn | Väderkorn |
Verkar lovande - vi får väl se hur det blir i praktiken. Jag har ju alltid krävt nån sorts "Movable Type for Windows" och kanske är detta ett steg i rätt riktning. Jag säger detta med ett visst eftertryck efter att ha fightats med Wordpress ett par dagar och försökt komma ihåg vad jag hade skrivit ovanför de ynka sex rader som visas i redigeringsfönstret eller erinra mig vad det var jag ville skriva när den tidskrävande och omständliga "spara och redigera"-processen är klar.
Jag håller sen ett par dagar på att testa efterföljaren till FrontPage, kallad Expression. Det är nog ett jättefint verktyg som tillfredsställer alla sorters "standards" och csser och rsser och jag vet inte vad. (Man kan omedelbart testa hur det ser ut i olika browsers och med olika upplösning - det är ju fint). Men det är ett jättekliv bort från användarvänligheten. Nån sorts eftergift till åpensåskulten kan jag tro.
Från: Bengt O. | Skickat vid: 20:25, 18 maj 2006