Blogg = skvaller?"... hans dagboksläsning i radio var fullt jämförbar med rent bloggskvaller och ilskna Expressenkrönikor." (Martin Aagård om Lars Noréns sommarprogram i SvD, 21 juni 2005) Permalänk | Andra som länkat hit (0) |
22 jun 2005
|
Samma tolkning av fenomenet blogg (=dagbok), men med positiva förtecken. Intressant, men en aning deppigt.
Det ligger väl något i det där med undertext - men å andra sidan är väl bloggar (såsom vi känner dem) ofta snarast övertydliga, i det att vi länkar explicit till det mesta vi skriver om?
Från: jonas | Skickat vid: 8:59, 22 juni 2005Även Viggo Cavling kopplar Noréns program till bloggdebatten.
http://www.resume.se/pub/allman.asp?art_id=30274
Från: Hans | Skickat vid: 9:11, 22 juni 2005Visst är det störande när det inte ligger ute på nätet så att man kan ta en skärmdump, utan måste fotografera.
Från: Johnny | Skickat vid: 12:29, 22 juni 2005På kornet | Korn av sanning | Guldkorn | Blind höna | Skrot och korn | Väderkorn |
"De omdebatterade bloggarnas attraktionskraft är lätt att förstå. Det är kul att läsa andras dagböcker. Särskilt om de innehåller flagranta avslöjanden och personen som skriver är känd. Nästan allt blir intressant. De mest korthuggna och prosaiska meddelanden tycks dölja en undertext. Man kommer nära.
Lars Norén följde trenden i helgen och inledde P 1:s "Sommar" med en radioblogg, om än något daterad."
(Oline Stig om Lars Noréns sommarprogram i Sydsvenskan, 21 juni 2005)
Från: Erik | Skickat vid: 8:43, 22 juni 2005