![]() |
Plupp: nu på bild
I går ägnade Viveka Adelswärd språkspalten i Svenska Dagbladet åt pluppen och Blind Höna (tack för det!). Den samlade språkliga expertisen som i juli försökte utröna vad en plupp kunde vara (och inte vara) kom fram till (om jag får sammanfatta) att en plupp är rätt liten, ofta färgglad - men också att den ofta har den egenskapen att den ska fästas vid eller passas in i något annat, någon större del. (Viveka Adelswärd exemplifierar med det lilla "låset" för örhängen som sticks genom ett hål i örsnibben). Det verkar rimligt; och när jag så blev bjuden på oliverna på bilden (tack Inga!), insåg jag att den här fyllningen verkligen måste vara arketypiska pluppar. Chili-plupp-fyllda oliver - jättestarka! Permalänk | Andra som länkat hit (0) |
![]() |
06 sep 2004
|
En plupp sitter längst fram i saker med cylinderkropp där man vill förhindra att något ska komma ut. T ex en knallpulverpistol.
Från: Martin Edenström | Skickat vid: 12:06, 06 september 2004Johan: Är det inte en "plutt"? Kaninpluttar?
Google säger: 13 träffar på "kaninpluttar" -
http://www.google.com/search?q=kaninpluttar&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Noll träffar på "kaninpluppar"
http://www.google.com/search?q=kaninpluppar&ie=UTF-8&oe=UTF-8
... och undrar om jag egentligen ville söka på "kanonslupar" (!)
Från: Jonas | Skickat vid: 8:06, 07 september 2004Det bästa med bloggar (tycker jag för ögonblicket)är alla de åsikter man kan få läsa om, saker och företeelser man aldrig har hört talas om förut.
Jag gillar dina funderingar om plupp och bidrar med ytterligare en variant, nämligen Plupp;
http://www.opal.se/bilder/borg.html
Och ser man noga på omslagen så ser man på vart och ett av dem en röd plupp... förutom Plupp själv.
Karin (och maken hälsar!)
På kornet | Korn av sanning | Guldkorn | Blind höna | Skrot och korn | Väderkorn |
Pluppar är även vad man städar ur kaninburen.
Från: Johan Svensson | Skickat vid: 10:52, 06 september 2004